MEĐUNARODNO NATJECANJE MLADIH GLAZBENIKA SONUS op.5

Solfeggio - 30. i 31. ožujka

Rok prijave: 1. 3. 2019.

Glazbena škola Alberta Štrige Križevci

Laureat natjecanja u disciplini klavir:

Kristina Vartušek, IV. kategorija, GŠ Vatroslava Lisinskog, Zagreb

Laureat natjecanja u disciplini solfeggio:

Gorana Kukavica, Mini kategorija, Glazbena škola Dr. fra Ivan Glibotić, Imotski

Seminar u ljetnom glazbenom kampu Maruševec dobivaju:

Greta Mikec, 2.kategorija, disciplina solfeggio, Umjetnička škola Miroslav Magdalenić Čakovec
Benedikt Vrlac, 3.kategorija, disciplina klavir, Glazbena škola Vatroslava Lisinskog Bjelovar

Disciplina klavir, 2. etapa, VI. kategorija

1. nagrada – Dora Petković
2. nagrada – Nadir Hošić
3. nagrada nije dodijeljena
4. nagrada nije dodijeljena

Specijalna nagrada: seminar Clavis - Nadir Hošić

Diploma za nastup u 2. etapi: Iva Renić

Diplomu za nastup u 2. etapi Natjecanja u disciplini klavir, V. kategorija, dobivaju:

Nevio Barbača Čuljak
Benjamin Pölhe
Rea Štrukelj Pahović
Nikola Varžić

4. nagrada - Ana Dragosavljević

3. nagrada – Hana Novoselec

2. nagrada – nije dodijeljena

1. nagradu dijele:
Matija Kranjčić i Vita Mesec

Čestitamo natjecateljima koji su prošli u 2.etapu natjecanja u disciplini klavir
V. kategorija

Nevio Barbača Čuljak, GŠ Blagoja Berse, Zagreb
Ana Dragosavljević, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad, Srbija
Matija Kranjčić, GŠ Vatroslava Lisinskog, Zagreb
Vita Mesec, Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana
Hana Novoselec, GŠ Vatroslava Lisinskog Bjelovar
Benjamin Pölhe, GŠ Vatroslava Lisinskog, Zagreb
Rea Štrukelj Pahović, Umetniška gimnazija Koper, Slovenija
Nikola Varžić, GŠ Franje Kuhača Osijek

VI. kategorija

Nadir Hošić, Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu, Bosna i Hercegovina
Dora Petković, Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu
Iva Renić, Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu

Nagrade u disciplini tambure

Ivan Jambrec, laureat, Glazbena škola Alberta Štrig Križevci
Hrvoje Harkanovac, laureat, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

Nagrade u disciplini udaraljke

Filippo Kranjac, laureat, Umjetnička škola Matka Brajše Račana u Labinu
Lucija Kovačić, Glazbena škola Karlovac, besplatan seminar na festivalu ISPF
Viktor Novačić, Glazbena škola Vatroslava Lisinskog, Zagreb, poklon instrument od Vito instruments: log drum 4 pitches, c`-e`-g`-b`

Nagradni fond Natjecanja Sonus op.5 novčane nagrade za laureate svake discipline u iznosu od po 400,00 eura

Disciplina udaraljke:

- za natjecatelja po izboru Ocjenjivačkog suda besplatan seminar na festivalu

- za natjecatelja po izboru Ocjenjivačkog suda poklon instrument log drum 4 pitches, c`-e`-g`-b`

- za svakog pobjednika kategorije bubnjarske palice Lion Style

Disciplina klavir:

- dva besplatna sata za najbolje natjecatelje po izboru predsjednika Ocjenjivačkog suda

- seminar u ljetnom glazbenom kampu Maruševec u iznosu od 1.000,00 kn natjecatelju po izboru Ocjenjivačkog suda

Disciplina solfeggio:

Međunarodno natjecanje mladih glazbenika Sonus op.5 održat će se od 23. do 31. ožujka 2019. godine u prostorima Glazbene škole Alberta Štrige Križevci. Discipline zastupljene na ovogodišnjem izdanju Natjecanja su klavir, solfeggio, tambure i udaraljke.

Novost Sonus op. 5 natjecanja su novčane nagrade laureatima svake discipline u iznosu od 400,00 €.

Na završnom koncertu Natjecanja koji će se održati u travnju 2019. godine u prostorima Muzičke akademije u Zagrebu posebno primjećeni natjecatelji izvodit će skladbe hrvatskih skladatelja.

Međunarodno natjecanje mladih glazbenika Sonus manifestacija je koja se održava svake godine sa sudionicima s područja cijele države i regije, te uglednim hrvatskim i, od 2017.godine, stranim glazbenim pedagozima kao članovima Ocjenjivačkoga suda. Suorganizator natjecanja i domaćin petu godinu za redom je Glazbena škola Alberta Štrige Križevci. Mjesto je to na koje se natjecatelji i njihovi mentori rado vraćaju i koje je izvrsna pozornica glazbenih ideja, emocija, glazbene budućnosti i novih ideja. Ovo je natjecanje specifično po tome što svaki natjecatelj osim brojčane dobija i opisnu ocjenu koju organizator šalje nastavniku/mentoru. Opisna je ocjena konkretna pohvala ili primjedba i možda pokoji naputak objektivnog i dobronamjernog slušatelja, a sve u cilju poboljšanja i napredovanja u radu nastavnika/mentora i odgoju mladih glazbenika.

Međunarodno natjecanje mladih glazbenika Sonus ove se godine održava pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Još jedna specifičnost natjecanje je to što je ono prvo natjecanje u Republici Hrvatskoj koje je u disciplini udaraljke imalo kategorije koje obuhvaćaju osnovnoškolski uzrast. Discipline klavir, solfeggio i udaraljke zastupljene su svake godine dok se ostale instrumentalne discipline izmjenjuju bienalno.

Međunarodno natjecanje mladih glazbenika Sonus od 2018. godine uvršteno je u program gradskih manifestacija grada Križevaca čime je Grad Križevci postao ponosni pokrovitelj Natjecanja.

Natjecanje mladih glazbenika Sonus op.1, prvo natjecanje, održano je u veljači 2015. godine u disciplinama gitara, klavir, solfeggio i tambure, a 2016. godine na Sonus op.2 natjecanju u disciplinama harmonika, klavir, solfeggio, udaraljke i violina. Natjecanje raste iz godine u godinu tako da Sonus op.3 dobiva prefiks međunarodnog natjecanja, a zastupljene discipline 2017. godine bile su flauta, klavir, solfeggio, tambure i udaraljke. Discipline zastupljene na četvrtom izdanju Natjecanja 2018. godine bile su harmonika, klavir, udaraljke, violina i solfeggio. Sonus op.4 Natjecanje donijelo je i neke novine u kategorijama pa smo tako u instrumentalnim disciplinama dodali još jednu, šestu, kategoriju za natjecatelje od 17 do 25 godina koja, kao i peta kategorija, ima dvije etape.

Vidimo se na Natjecanju!

Ivana Tadin